Pamatai

Pamatai

 

Renkantis  pamatus, reikėtų įvertinti išties daug veiksnių. Svarbiausi iš jų yra tokie: koks gruntas jūsų sklype ir kokios jo savybės, grunte esančio vandens lygis, koks yra įšalo lygis, kokias pasirinksite medžiagas pamatų apšiltinimui, kokie įrengimo kaštai ir t. t. 

 

Pamatų įrengimo technologija tiesiogiai priklauso nuo to, kokią paskirtį atliks statomas pastatas. Atsižvelgdami į visus šiuos veiksnius, pateikiame Jums efektyviausią variantą. 

 

Populiariausi pamatų tipai yra šie:

 

- Juostiniai

- Poliniai

- Plokštiniai

 

ABC namo statybai naudojami plokštiniai pamatai.

Jie pasaulyje pripažįstami kaip tinkamiausi pasyviems ir aukštos energinio naudingumo klasės namams statyti. 

 

Plokštinis pamatas – tai monolitinė gelžbetonio plokštė, išliejama polistireninio putplasčio formoje. Ši konstrukcija visiškai izoliuoja pastato atitvaras nuo tiesioginio kontakto su gruntu. Tokiu būdu vienos darbo procedūros metu atleikame kelis darbus: užtikrintai apšiltiname vertikalias ir horizontalias pamato plokštumas nuo sąlyčio su gruntu, o tai leidžia greitai ir kokybiškai pasiekti maksimalią kokybę. Plokštuminiai pamatai tinkamiausi tuomet, kada siekiama maksimalaus energinio efektyvumo statomame name. Šio tipo pamatus galima montuoti ir ant silpno grunto.

 

Įprasti, tradiciniai pamatai, skirti vienbučiams ir dvibučiams pastatams, Lietuvoje statomi pagal standartinius, ekonomine prasme pasenusius sovietmečio projektus pritaikytus ar labiau ”pritrauktus” prie šių dienų reikalavimų. Plokštinis pamatas Lietuvoje vis dar laikomas naujove, nors kitose šalyse šie pamatai yra pasiteisinę kaip ne vieną šimtą metų tobulai veikianti sistema.  To įrodymas – Vilniaus TV bokštas ir kiti TV bokštai, kurie yra sumontuoti ant plokštinių pamatų, nes kitokio tipo pamatai tiesiog neįmanomi keliant aukščiausius reikalavimus sudėtingiausio lygio užduotims.

 

Prieš montuojant ABC namo pamatus, daromas individualus techninis pamato projektas, kurį rengiant atsižvelgiama į:

 

• pastato konstrukciją,

• grunto savybes,

• namo šiluminės varžos reikalavimus,

• tiksliai apskaičiuotas apkrovas į pamatą.Pradėjus plokštinių pamatų statybos darbus, sklype nukasamas ir sandėliuojamas augalinis žemės sluoksnis, paruošiami pamato pagrindai. Darbai vyksta itin sparčiai, nes nereikia atskirais etapais montuoti klojinių, pamatų apšiltinimo, lieti grindų. 130 kv. m ploto namui įrengiama pamato plokštė su grindiniu šildymu, elektros kabelių įrengimu, vandentiekio bei nuotekų vamzdžių paklojimu. Visa tai trunka vos 4 - 5 dienas!

 

 

Kuo plokštiniai pamatai pranašesni už juostinius ar gręžtinius pamatus?


Svarbiausias plokštinių pamatų pranašumas yra toks, kad tokie pamatai visiškai užkerta kelią per gruntą sklindančiam šalčiui ir drėgmei prasiskverbti į pastato atitvaras bei vidų. To padaryti neleidžia polistireninės putplasčio plokštės, ant kurių išliejami pamatai. Kai namas statomas naudojant tradicinius pamatus, šis darbas pareikalauja itin sudėtingų sprendimų, o statybų procesas vyksta ilgai, naudojama daug įvairių medžiagų. Tuo taptu montuojant plokštinius pamatus, procesas tampa išties paprastas, darbai vyksta greitai ir efektyviai, statybų metu sunaudojama mažiau medžiagų.

 

Kiti pamatų tipai

 

Juostiniai pamatai surenkami iš betoninių monolitinių blokų arba monolitinių gelžbetonio konstrukcijų. Šio tipo pamatai įrengiami po laikančiomis pastato sienomis. Darbai trunka ilgai, nes didelę dalį jų sudaro žemės kasimas, betoninių detalių montavimas ar betonavimas. Dėl šių priežasčių juostiniai pamatai nerekomenduojami ABC namo statymui.

Poliniai pamatai dažniausiai būna gręžtiniai ir spraustiniai. Poliniai pamatai tinkami tik tais atvejais, kai gruntinio vandens lygis yra arti žemės paviršiaus. Kita svarbi sąlyga – laikantysis gruntas turi slūgsoti labai giliai. Polinių pamatų įrengimas reikalauja papildomai šiltinti jungtis tarp rostverko ir polių, kad neatsirastų šilumos tiltų, montavimo darbams atlikti reikalinga speciali technika. Dėl šių pamato savybių ABC namas yra statomas pagal kitą technologiją.