fbpx

Pamatai – ką reikia žinoti juos renkantis?

Renkantis pamatus reikia įvertinti išties daug veiksnių, iš kurių svarbiausi:

  ✔ koks ir kokių savybių gruntas yra jūsų sklype

 ✔ grunte esančio vandens lygis

 ✔ koks yra įšalo lygis

 ✔ kokias medžiagas rinksitės pamatų apšiltinimui

 ✔ kokie įrengimo ir tarnavimo kaštai ir t. t.

Pamatai ir jų įrengimo technologija tiesiogiai priklauso nuo to, kokią paskirtį atliks statomas pastatas. Atsižvelgdami į visus šiuos veiksnius, pateikiame Jums efektyviausią variantą.

Populiariausi pamatų tipai yra šie:

 ✔ juostiniai pamatai

 ✔ poliniai pamatai

 ✔ plokštuminiai pamatai

ABC namo statybai naudojami plokštuminiai pamatai. Tokio tipo pamatai pasaulyje pripažįstami kaip tinkamiausi pasyviems ir aukštos energinio naudingumo klasės namams statyti.

Play Video

Plokštuminiai pamatai - didesniam efektyvumui užtikrinti

Plokštuminiai pamatai – tai monolitinė gelžbetonio plokštė, išliejama polistireninio putplasčio formoje. Ši konstrukcija visiškai izoliuoja pastato atitvaras nuo tiesioginio kontakto su gruntu. Tokiu būdu vienos darbo procedūros metu atliekami keli statybų darbai: užtikrintai apšiltiname vertikalias ir horizontalias pamatų plokštumas nuo sąlyčio su gruntu, o tai leidžia greitai ir kokybiškai pasiekti maksimalią kokybę su mažiausiomis žmogiškomis sąnaudomis.

Plokštuminiai pamatai tinkamiausi tuomet, kai statomame name energetinis efektyvumas yra labai svarbus – siekiama, kad jis būtų maksimalus. Šio tipo pamatai taip pat tinkami montuoti ir ant silpno grunto.

Įprasti tradiciniai pamatai, skirti vienbučiams ir dvibučiams pastatams, Lietuvoje jie statomi pagal standartinius, ekonomine prasme pasenusius sovietmečio projektus, pritaikytus ar dirbtinai pritraukus jų technologiją prie šiandienos reikalavimų.

Plokštuminiai pamatai Lietuvoje vis dar laikomi naujove, nors kitose šalyse šie pamatai yra pasiteisinę kaip ne vieną šimtą metų tobulai veikianti sistema. To įrodymas – Vilniaus TV bokštas ir kiti TV bokštai, kurie yra sumontuoti ant plokštuminių pamatų, nes kitokio tipo pamatai tiesiog neįmanomi keliant aukščiausius reikalavimus sudėtingiausio lygio užduotims.

Prieš montuojant ABC namo pamatus, daromas individualus techninis pamatų projektas, kurį rengiant atsižvelgiama į:

 ✔ pastato konstrukciją,

 ✔ grunto savybes,

 ✔ namo šiluminės varžos reikalavimus,

 ✔ tiksliai apskaičiuotas apkrovas į pamatus.

Plokštuminių pamatų montavimo darbai pradedami tokia eiga: sklype nukasamas ir sandėliuojamas augalinis žemės sluoksnis, paruošiami pamatų pagrindai iš tinkamo atvežtinio ar vietoje esančio grunto. Statybų darbai vyksta itin sparčiai, nes vienu metu montuojami ir klojiniai, ir šildomos grindys, ir galutinės grindys. Kitaip nei kitų tipų pamatams atskirais etapais vyksta klojinių montavimas, pamatų šiltinimas, grindų liejimas. Po kiekvieno darbų proceso daromos pertraukos, reikalingos klojinių montavimui ir ardymui, šiltinimo medžiagos montavimui ir šildomų grindų išvedžiojimui. 130 kv. m ploto namo plokštuminiams pamatams įrengiama pamatų plokštė ir grindinis šildymas, elektros kabeliai, vandentiekio bei nuotekų vamzdžių paklojimas. Visa tai trunka vos 4-5 dienas!

Kuo plokštuminiai pamatai pranašesni už juostinius ar gręžtinius pamatus?

Svarbiausias plokštuminių pamatų pranašumas yra toks, kad tokie pamatai visiškai užkerta kelią per gruntą sklindančiam šalčiui ir drėgmei prasiskverbti į pastato atitvaras bei vidų. To padaryti neleidžia polistireninės putplasčio plokštės, ant kurių išliejami gelžbetoniniai pamatai. Kai mūrinis namas statomas naudojant tradicinius pamatus, šis darbas pareikalauja itin sudėtingų sprendimų, nereikalingų procesų, o statybų darbai vyksta ilgai, naudojama daug įvairių medžiagų, visa tai kainuoja brangiai ir nėra efektyvu. Kai montuojami plokštuminiai pamatai, procesas tampa išties paprastas, statybų darbai vyksta greitai ir efektyviai, sunaudojama kur kas mažiau statybinių medžiagų, skirama mažai darbo energijos ir pasiekiamas maksimalus rezultatas per trumpiausią laiką.

Kiti pamatų tipai

Juostiniai pamatai surenkami iš betoninių monolitinių blokų arba monolitinių gelžbetonio konstrukcijų. Šio tipo pamatai įrengiami po laikančiomis pastato sienomis. Statybų darbai trunka ilgai, nes didelę dalį jų sudaro žemės kasimas, betoninių detalių montavimas ar betonavimas. Dėl šių priežasčių juostiniai pamatai nerekomenduojami ABC namo statymui. Tokius pamatus patogu naudoti projektuojant rūsio patalpas po visu namu.

Poliniai pamatai dažniausiai būna gręžtiniai ir spraustiniai. Poliniai pamatai tinkami tik tais atvejais, kai gruntinio vandens lygis yra arti žemės paviršiaus. Kita svarbi sąlyga – laikantis gruntas turi stūgsoti labai giliai. Polinių pamatų įrengimas reikalauja papildomai šiltinti jungtis tarp rostverko ir polių, kad neatsirastų šilumos tiltų, o montavimo darbams atlikti būtina speciali technika. Dėl šių pamatų savybių ABC namas yra statomas pagal kitą technologiją.

Vienbučių ir dvibučių namų atveju poliniai pamatai yra nuostolingi. Retai kas tai skaičiuoja, nes statybos pradedama skaičiuoti po taip vadinamos dėžutės pastatymo. Štai dėl ko Lietuvoje labiausiai mėgstamos profesijos yra pamatų ir mūro statytojai. Jų darbas greitas, šeimininkai dar turi pinigų, tačiau šiose srityse be įgudusio techninio prižiūrėtojo labai sunku surasti broką, nes dažniausiai viskas padaroma greitai, niekas nemato tarpinių darbų. Taip vyksta darbai mažų objektų statyboje. Sudėtingų statinių statybvietėse reikalaujama ir paslėptų darbų aktų, ir fotofiksacijų, todėl nusižengti, dirbti nesąžiningai ten kur kas sunkiau. Kai statomi plokštuminiai pamatai, to daryti neverta, nes pati technologija yra labai paprasta. Kitaip nei gerai daryti yra sunku ir sudėtinga.

50+ laimingų ABC savininkų

50+ klientų įvertinta 4.8/5

4.6/5

Visos teisės saugomos © ABC Namas 2008-2022